Orkiestra Sinfonietta Pomerania zadebiutowała w styczniu 2014 roku podczas Dni Muzyki Nowej w gdańskim Klubie ŻAK. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym regionu, prezentując lokalnej publiczności najnowsze muzyczne tendencje twórcze i wykonawcze. To właśnie jest podstawową misją zespołu: promocja wśród szerokiego kręgu melomanów niezwykłego świata muzyki współczesnej. Cel ten już udaje się doskonale realizować – pierwsze koncerty Sinfonietty spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności i uznaniem krytyków.

Zespół tworzą znakomici trójmiejscy muzycy młodego pokolenia – w większości absolwenci i pracownicy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Indywidualnie mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia jako muzycy orkiestrowi, kameraliści i soliści. Wszystkich połączyła fascynacja nową muzyką oraz chęć utworzenia orkiestry specjalizującej się właśnie we współczesnym repertuarze. Orkiestry, której na Pomorzu brakowało.

Sinfonietta Pomerania jest zespołem występującym w różnorodnej obsadzie. W podstawowej konfiguracji występuje piętnastu muzyków, w pojedynczej obsadzie wszystkich instrumentów. Skład ten może ulec zarówno zmniejszeniu do różnorodnych kombinacji kameralnych, jak i ewentualnemu powiększeniu do rozmiarów symfonicznych.

Jako orkiestra specjalizująca się w najnowszym repertuarze, Sinfonietta Pomerania szczególną wagę przywiązuje do prawykonań. Efektem tego jest bliska współpraca ze środowiskiem kompozytorskim. W ciągu pierwszego roku działalności, zespół dokonał aż siedmiu prawykonań. Wszystkie z tych utworów, zostały napisane specjalnie dla Sinfonietty przez kompozytorów polskich różnych generacji i ośrodków.

Impuls do powstania Sinofonietty wyszedł właśnie ze środowiska kompozytorskiego – jej założycielami są Andrzej Dziadek i Tadeusz Dixa. Andrzej Dziadek, wybitny reprezentant śląskiej szkoły kompozytorskiej, od prawie dziesięciu lat związany jest z Gdańskiem. Pracuje na stanowisku profesora w tutejszej Akademii Muzycznej, pełni funkcję prezesa gdańskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich oraz prezesa Fundacji Sinfonietta Pomerania. Tadeusz Dixa, kompozytor i dyrygent również związany z gdańską Akademią Muzyczną, jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Sinfonietta Pomerania.